9 kwietnia 2023 Piotr Sobiecki

#mina #zkSnark #zeroknowledge​Mina Protocol to minimalistyczny „zwięzły łańcuch bloków” zbudowany w celu ograniczenia wymagań obliczeniowych w celu wydajniejszego uruchamiania DApps. Mina to najlżejszy blockchain na świecie, ponieważ jej rozmiar ma pozostać niezmienny pomimo wzrostu użycia. Ponadto pozostaje zrównoważony pod względem bezpieczeństwa i decentralizacji.

Projekt został przemianowany z Coda Protocol na Mina w październiku 2020 roku. Sieć Mina ma rozmiar zaledwie 22 KB, co jest nieporównywalne z 300 GB blockchainem Bitcoina.Zespół Mina Protocol pracuje nad stworzeniem wydajnego systemu płatności rozproszonych, który umożliwi użytkownikom natywną weryfikację platformy od samego początku bloku genesis. Protokół wykorzystuje zwięzłe, nieinteraktywne argumenty wiedzy zerowej (zk-SNARKs), dowód kryptograficzny, który umożliwia uwierzytelnienie informacji bez ujawniania tych informacji. Jednak umożliwienie użytkownikowi prześledzenia platformy z powrotem do bloku genesis może być niemożliwe w dużej sieci. W związku z tym Mina przyrostowo oblicza SNARKS, które koncentrują się tylko na kilku ostatnich blokach – co oznacza, że ​​użytkownicy końcowi sprawdzają dowód skompresowany zk-SNARK, zamiast całej historii transakcji bloku.

Sercem protokołu Mina Protocol jest token MINA, natywna waluta, która działa jako moneta użytkowa i środek wymiany.Mina jest podobnym blockchainem do Bitcoina, choć transakcje wykonywane są w inny sposób, natomiast model konta jest podobny do tego używany w Ethereum.Pod tym względem różnica między Bitcoinem a Ethereum polega na tym, że stan łańcucha bloków Bitcoin zawiera listę niewydanych monet, podczas gdy stan Ethereum składa się z sald kont.Z drugiej strony Mina używa snarkera, odpowiednika górnika, aby upewnić się, że każdy blok jest zgodny ze stanem.Mina wykorzystuje Ouroboros Samasika, rodzaj mechanizmu PoS specjalnie zaprojektowanego dla zwięzłych zdecentralizowanych sieci, zapewnia on ładowanie z bloku genesis.

Zwięzłe łańcuchy bloków zawierają dwie główne funkcje: weryfikację i aktualizację. Weryfikacja dotyka konsensusu, podsumowania łańcucha bloków i bloków, podczas gdy funkcja aktualizacji współdziała z konsensusem i podsumowaniem łańcucha.Oprócz powyższych implementacji, projekt wykorzystuje stan skanowania równoległego do optymalizacji szybkości przetwarzania transakcji, który działa poprzez grupowanie niesprawdzonych bloków i przypisywanie procesu do odpowiednich snarkerów.

Mina ma na celu zrewolucjonizowanie obecnego stanu blockchainów, w którym większość platform ma weryfikatory, takie jak górnicy/stakerzy i klienci, którzy działają jako strony trzecie podczas weryfikacji transakcji.Mina stosuje inne podejście, mając wielu uczestników, z których każdy obsługuje określoną funkcję w zdecentralizowanej sieci.Trzy główne role to weryfikatorzy, twórcy bloków i snarkerzy. Weryfikatory współdziałają z zk-SNARKS, które zajmują się poświadczaniem informacji o konsensusie. Każdy użytkownik protokołu Mina jest uważany za weryfikatora, pod warunkiem, że jego urządzenia mogą obsłużyć łańcuch o wielkości 22 KB i wytrzymać kilka milisekund czasu przetwarzania.

Twórcy bloków przybierają postać stakujących lub górników i zdobywają nagrody za blok oraz opłaty transakcyjne. Co ciekawe, protokół nie ogranicza zachęt, które blokują twórców. Ta kategoria uczestników pozwala użytkownikom Mina delegować im swoje monety.Oprócz łączenia transakcji w bloki, producenci bloków muszą również SNARK’ować równoważną liczbę wcześniej zatwierdzonych transakcji, ponieważ niewykonanie tego podczas produkcji bloku doprowadziłoby do niekompletnych bloków i odrzucenia przez inne węzły ich ważności.Jeśli producent bloków chce włączyć 10 transakcji do łańcucha, musi również dokonywać transakcji SNARK z przodu kolejki. Twórcy bloków mają też możliwość wyprodukowania SNARKA lub użycia tych wygenerowanych przez specjalną grupę uczestników zwaną snarkerami.Snarkerzy (odpowiednik górnika) , zwani również proverami, produkują zk-SNARK’i, używane do weryfikacji transakcji. Producenci (twórcy) bloków płacą snarkerom z ogólnych opłat transakcyjnych, które otrzymują za dodanie nowych bloków. Jednak, aby kwalifikować się do opłat, muszą złożyć oferty. Należy zwrócić uwagę, że zk-SNARK snarkera musi być używany w bloku, podczas gdy producent bloku, który go używa, jest odpowiedzialny za motywowanie snarkera. Stwarza to ekonomię biznesową, w której wielu snarkerów może składać oferty związane z tą samą transakcją. Z kolei producenci bloków liczą na zyski i wybiorą ofertę z najniższymi opłatami. W związku z tym snarkerzy stają przed wyzwaniem produkowania tanich SNARKSów.Proces transakcji rozpoczyna się od zainicjowania go przez użytkownika, po czym transakcja trafia do mempool’a, puli niepotwierdzonych transakcji.

Następnie snarkerzy przejmują kontrolę, robiąc dowody lub SNARKI. Proces następuje po wyborze producenta bloku (BP) do łączenia transakcji w blok. Następnie BP wybiera SNARK zgodnie z zasadami mechanizmu konsensusu. Producent bloków przegląda oferty dla najtańszego SNARK’a. Ostatnio dodane transakcje mają zaktualizowaną księgę zamówień SNARKS.Następnie SNARKS są włączane do bloku, a blok dodany do łańcucha i tak aktualizuje się sieć. Transakcje snarked są następnie usuwane z łańcucha, aby utrzymać stały rozmiaru protokołu.Następnie producent bloku aktualizuje protokół zk-SNARKS. W końcu nowy blok staje się niezmiennie częścią łańcucha.​

1. Informacje podstawowe

● Rok powstania – 2020

● Blockchain – POS 1 warstwa

● White Paper – https://docs.minaprotocol.com/static/pdf/economicsWhitepaper.pdf

● Mapa drogowa –https://minaprotocol.com/blog/ecosystem-roadmap-q2-2022

● Praca –https://minaprotocol.com/work-with-mina

2. Tokenomia

● Maksymalna ilość tokenów – b/d

● Ilość tokenów w obiegu – 588,516,938

● Łączna ilość tokenów – 946,949,932

​​3. Portfele

● Portfel przeglądarkowy – clor.io

● Portfel mobilny – b/d

● Portfel desktopowy –clor.io

​● Portfele sprzętowe – Ledger,​​​

4. Social Media / Marketing

● Strona główna – https://minaprotocol.com/

● Twitter – https://twitter.com/MinaProtocol

● Telegram – https://t.me/minaprotocol

​● Discord – https://discord.com/invite/Vexf4ED

● Medium – https://medium.com/@minaprotocol

● Youtube -b/d

● Linkedin -b/d

● Reddit – https://www.reddit.com/r/MinaProtocol

● GitHub – https://github.com/MinaProtocol/mina

● Forum projektu- https://forums.minaprotocol.com/

● Facebook – b/d

● Meetup – b/d

● Instagram – b/d

5. Ekosystem / Ekonomia

● Natywny Token – MINA

● Eksplorator – MinaExplorer, Hubble, MinaScan, StakeTab

● Giełdy CEX – Binance, Coinbase, Gate.io, Huobi, Kraken,

● Tutoriale /Dev – https://docs.minaprotocol.com/en

6. Team

● Cały Team – https://minaprotocol.com/blog/meet-the-mina-foundation-leadership-team

7. Ceny

● ATH – 9,09 usd (01-06-2021)

● ATL – 0,54 usd (16-06-2022)● Aktualna cena – 0,73 usd (20-08-2022)

● Miejsce w Market Capie – #103 (20-08-2022)

8. Podsumowanie

● Sieć Mina ma rozmiar zaledwie 22 KB, co jest nieporównywalne z 300 GB blockchainem Bitcoina

.● Protokół wykorzystuje zwięzłe, nieinteraktywne argumenty wiedzy zerowej

● Każdy z uczestników protokołu obsługuje określoną funkcję w zdecentralizowanej sieci