ASIC (ang. application-specific integrated circuit) – specjalistyczny układ scalony stworzony w celu wykonywania określonej funkcji obliczeniowej. Potocznie ASICami nazywa się dedykowane koparki do wydobywania kryptowalut, oparte o układy ASIC. Koparki takie mogą obsługiwać tylko jeden algorytm. 

BEP2 – Standard tokenów występujący na Binance Chain.

BEP20 – Standard tokenów występujący na Binance Smart Chain.

CLOUD MINING – zwany także kopaniem w chmurze. Kupowanie mocy koparek w celu wydobycia kryptowalut. Większość usług tego typu okazała się oszustwem. Prawdziwe kopalnie kryptowalut zwykle sprzedają udziały w swojej firmie w postaci akcji. 

CONFIRMATIONS (potwierdzenia) – jest to liczba bloków następujących po bloku z naszą zatwierdzoną transakcją. Im większa liczba potwierdzeń tym większa pewność że transakcja jest nie do zmiany.

DYOR (ang. do your own research) – przeprowadź własne badania/analizy. Każdy członek społeczności krypto powinien samodzielnie analizować projekty i samodzielnie podejmować decyzje o inwestycji. Patrzenie na innych, a inwestowanie własnej oszczędności może się źle skończyć. 

ERC-20 – standard tokenów na sieci Ethereum. Wszystkie tokeny są jednakowe.

ERC-721 – standard tokenów NFT na sieci Ethereum. Każdy token jest unikalny i różni się od innego. Tokeny NFT używane są do tworzenia cyfrowych dzieł sztuki, przedmiotów w grach, itp.

EXIT-SCAM – ucieczka projektu z pieniędzmi inwestorów.
dkoslkmflwsl;ofw

s

fl;slf;ws


FOMO (ang. fear of missing out) – obawa przed przegapieniem okazji na rynku. Można inaczej nazwać owczym pędem, gdy ludzi kupują bez własnej analizy, a jedynie dlatego, iż cena rośnie. Zwykle źle się to kończy. 

FUD (ang. fear, uncertainty and doubt) – strach, niepewność, wątpliwości. Zasianie niepewności na rynku. Czasami projekty, które robią exit-scam mówią, iż przeciwnicy sieją tylko FUD.

HASH – podstawowa jednostka mocy obliczeniowej większości sieci kryptowalutowych. 

KOPARKA – specjalistyczne urządzenie wykorzystujące swoją moc do wydobywania kryptowalut. Opiera się zwykle o karty graficzne (GPU) albo specjalistyczne układy dedykowane (ASIC).

KYC – (ang. Know Your Customer/Client) – weryfikacja użytkownika na podstawie danych osobowych. Zazwyczaj występuje na giełdach które są łączone ze standardowymi walutami typu fiat np. USD lub PLN.

POS (ang. Proof-of-stake) – mechanizm konsensusu, w którym wydobywanie nowych bloków sieci odbywa się na bazie posiadanej ilości monet, a nie użytej mocy obliczeniowej.

POW (ang. Proof-of-work) – dowód pracy. Mechanizm konsensusu, w którym użyta moc obliczeniowa decyduje o tym, kto i jak często wydobywa bloki sieci (z pewną dawką losowości). Generalnie uważany, za dużo bezpieczniejszy od PoS, aczkolwiek dużo bardziej energochłonny. 

SCAM – projekt, który z założenia i od samego początku jest oszustem. Scam ma wiele oblicz.

SEED – ciąg słów (zazwyczaj 12 lub 24) z których generowane są klucze prywatne do poszczególnych adresów. Pozwala to na generowanie wielu adresów/kluczy przez co jest zwiększane bezpieczeństwo środków. Klucz Prywatny – ciąg wygenerowanych znaków z którego jest generowany adres. Klucz prywatny pozwala na wydanie środków z adresu do którego jest przypisany.

SMART KONTRAKT – kawałek kodu, który wykonuje zaprogramowane funkcje. Najpopularniejszą platformą dla tego typu kontaktów jest Ethereum. Kontrakt raz puszczony w ruch nie może zostać zmieniony (poza drobnymi wyjątkami) dlatego błędy w kodowaniu kontraktów mogą okazać się katastrofalne. 

SIDECHAIN – łańcuch boczny danej kryptowaluty, która działa jak podsieć sieci głównej. Może wykonywać wyspecjalizowane funkcje. 

ŚWINIOLIS – nazwa potoczna kryptowaluty Lisk, która powstała podczas Kryptowalutowej Niedzieli z Majkiem #19.

YOLO (ang. you only live once) – raz się żyje, czyli inwestowania na pałę, bez zwracania uwagi na ryzyko.