23 kwietnia 2023 Agata Ars

Jak rozliczyć się z obrotu kryptowalutami?

Transakcje na kryptowalutach są regulowane przez ustawę o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Rozliczenie z walut wirtualnych jest obowiązkowe i dotyczy zarówno nabycia jak i zbycia kryptowalut. W zeznaniu podatkowym PIT-38 wykazujemy koszty jak i przychody związane z obrotem kryptowalutami.

Zdarzeniem podatkowym jest wymiana krypto-fiat, jak i zamiana krypto na dobra majątkowe. Zamiana krypto-krypto nie rodzi obowiązku podatkowego.

Kiedy muszę rozliczać się z handlu kryptowalutami?

Jak już wspomnieliśmy, rozliczać musimy się z każdej transakcji krypto-fiat, czyli np. przy sprzedaży BTC za PLN. Jeśli tylko kupiłeś kryptowaluty, ale trzymasz je na swoim portfelu czy też giełdzie, także powinieneś to uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. Są ku temu dwa podstawowe powodu. Po pierwsze, przy sprzedaży tejże kryptowaluty, będzie widoczna jej historia, tj. zakup. Dodatkowo, kwota, którą zapłaciłeś nabywając krypto możesz odliczyć od przychodu, gdy zdecydujesz się ją sprzedać, co obniży Twoje koszty uzyskania przychodu. Koszty te można przenosić na kolejne lata.

Czy są wyjątki, kiedy nie muszę deklarować zakupu bądź sprzedaży kryptowaluty? 

Tak, nie musisz ujawniać w zeznaniu PIT-38 kryptowalut, które kupiłeś za inną kryptowalutę, czyli tzw. transakcji krypto-krypto. W takiej sytuacji występuje zamiana jednego krypto aktywa na inne, a takie zdarzenie jest obojętne podatkowo. Dotyczy to także stablecoinów, czyli tokenów, które są powiązane z wartością waluty fiducjarnej. Zatem, jeśli posiadasz BTC, które wymieniasz na ETH, bądź USDT, za które kupujesz LTC, takich transakcji nie musisz rozliczać.
Pamiętaj natomiast, że wyjście z tzw. stablecoinów do fiatów, jest już zdarzeniem podatkowym i musisz zapłacić podatek od zysku.

Jeśli nie muszę rozliczać się z transakcji krypto-krypto, to czy muszę je jakoś dokumentować?

Pomimo że transakcje krypto-krypto są neutralne podatkowo powinniśmy trzymać historię tychże transakcji na wypadek ewentualnej kontroli organów podatkowych. W trakcie takiej kontroli pokazanie całej historii handlu na kryptowalutach pozwoli nam uzasadnić duży zarobek i wyjaśnić zmiany, które zaszły pomiędzy pierwotnym nabyciem kryptowalut, a późniejszą sprzedażą. Wyobraź sobie sytuację, że kilka lat temu kupiłeś 0,5 BTC, a po jakimś czasie sprzedajesz 3 BTC. Są to Twoje jedyne transakcje krypto-fiat. Wszystko co działo się pomiędzy to są transakcje krypto-krypto, które pozwoliły Ci 6 krotnie powiększyć liczbę bitcoinów. Bez kompletnej historii transakcji taki zysk mógłby być podejrzany z punktu widzenia organu podatkowego rodząc podejrzenia w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu, które mogłoby zostać opodatkowane stawką w wysokości 75%.

W jaki sposób archiwizować swoją historię transakcji?

Najlepszą opcją jest posiadanie historii z wszystkich giełd na których handlowaliśmy oraz screenshotów tych transakcji. Jeśli transakcje były dokonywane w bitomatach, bądź kantorach, należy trzymać potwierdzenia transakcji.
Historia nas jednak nauczyła, że giełdy kryptowalut mogą upadać z dnia na dzień i tracimy całą historię, dlatego warto też robić własne zapiski, np. w arkuszu kalkulacyjnym. Niestety może być to mozolne działanie, przy kilkuset, bądź nawet kilku tysiącach transakcji rocznie.
Dlatego przy rozliczaniu podatku od obrotu kryptowalutami warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają kalkulacje, a dodatkowo tworzą czytelny raport, zawierający wszystkie transakcje. Narzędzie, które obliczy za nas należny podatek, jak i utworzy wspomniany raport jest platforma rozliczkryptowaluty.pl.

Co jeżeli nie rozliczyłem się za poprzednie lata?

Jeśli w poprzednich latach uzyskałeś przychód z tytułu obrotu kryptowalutami i nie uwzględniłeś tego w swoim zeznaniu podatkowym, musisz złożyć PIT-38 za zaległe lata i dołączyć do niego tzw. czynny żal. Ważne jest także, aby zapłacić zaległy podatek, wraz z ustawowymi odsetkami, jeśli takowy się należy.

Czy jeśli płaciłem za zakupy kartą Binance to muszę się z tego rozliczać?

Tak. W momencie zapłaty przy użycie Binance Card, Nexo Card, czy też innych kart płatniczych opartych na kryptowalutach przechodzimy do waluty fiducjarnej, czyli występuje tutaj transakcja krypto-fiat. Płatność tego typu kartami polega bowiem w rzeczywistości na natychmiastowej zamianie kryptowaluty na walutę fiducjarną. Oznacza to powstanie zdarzenia podatkowego, które musimy uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. Jeśli używamy takiej karty do codziennych zakupów, to generujemy dużą ilość transakcji. Należy pamiętać, że przy rozliczaniu takiej wymiany należy wziąć średni kurs NBP z dnia poprzedzającego transakcję, gdyż najczęściej takie transakcje polegają na zamianie kryptowaluty na euro lub dolara.
Warto zaznaczyć, że platforma rozliczkryptowaluty.pl wspiera także rozliczanie transakcji dokonanych za pomocą karty Binance.

Czy muszę uwzględnić w zeznaniu podatkowym sprzedaż krypto w bitomacie/kantorze?

Każda transakcja krypto-fiat powinna być uwzględniona w zeznaniu podatkowym. Dotyczy to nie tylko giełd, czy też kantorów wirtualnych, gdzie dokonujemy przelewów, które zostawiają za sobą ślad nabycia/ zbycia waluty wirtualnej. Zobowiązani jesteśmy także do wykazania przychodów uzyskanych za zbycie waluty wirtualnej w miejscach, które nie rejestrują naszych transakcji.

Jak rozliczać się z airdropów?

Airdropy stanowią nagrodę za udział w akcji marketingowej, np. rozwiązanie quizu, bądź wspomnienie o danym projekcie na swoich mediach społecznościowych. Mają one na celu promocję nowopowstałych tokenów. W zamian za udział w akcji marketingowej dostajemy kryptowaluty, najczęściej nieodpłatnie. W takiej sytuacji może być to widziane jako darowizna od osoby obcej, czyli III grupy podatkowej. W takim wypadku kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł. Należy pamiętać, że jeżeli wartość otrzymanych airdropów przekroczy tę kwotę, to podatek od nadwyżki wynosi 20%. Najczęściej jednak otrzymywane w ten sposób aktywa nie posiadają znanej wartości rynkowej lub ich wartość jest niewielka. Nierzadko bowiem dystrybucja takich tokenów odbywa się przed premierą na giełdach.
W momencie sprzedaży otrzymanych airdropów powstaje zobowiązanie podatkowe i traktujemy to jak zbycie kryptowaluty.


Jak rozliczać podatek z NFT?

NFT, czyli token niewymienialny może nie być interpretowany jako waluta wirtualna/kryptowaluta według polskiego prawa podatkowego i często klasyfikowany jest jako dobro majątkowe z uwagi na to, że niejednokrotnie ma on charakter kolekcjonerski lub nadający posiadaczowi pewne prawa. W takim przypadku rozliczany jest według skali ogólnej i podatek od jego sprzedaży wynosi 17% w przypadku I progu podatkowego oraz 32% w przypadku II progu podatkowego. Poprawne zaklasyfikowanie NFT może wymagać indywidualnego podejścia, by określić charakter danego tokenu. Na ten moment przepisy dotyczące rozliczania NFT nie są sprecyzowane, dlatego warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

Ile wynosi podatek od kryptowalut?

Podatek od handlu kryptowalutami płacimy w momencie odpłatnego zbycia kryptowalut i wynosi 19% od uzyskanych zysków. W momencie, gdy nasze zyski przekroczą 1 000 000 zł jesteśmy zobowiązanie do zapłaty dodatkowego podatku, tzw. daniny solidarnościowej, w wysokości 4%, dla nadwyżki od tej kwoty.

Jak najszybciej rozliczyć się z handlu kryptowalutami?

Jeśli chcesz szybko i dokładnie rozliczyć się z handlu kryptowalutami, zarówno na giełdzie jak i w kantorze, to odwiedź stronę www.rozliczkryptowaluty.pl. Jest to aplikacja wspomagająca rozliczanie kryptowalut, działająca nieustannie od 2018 roku.
Na stronie znajdziesz szeroki zakres pakietów dostosowany do ilości dokonanych transakcji, niezależnie od ilości giełd czy też kantorów. Platforma posiada pełne wsparcie dla najbardziej popularnych giełd krypto. W zależności od giełdy, można uzyskać raport podatkowy za pomocą synchronizacji API, bądź poprzez załadowanie pliku excel. Dodatkowo, jeśli handlowałeś na giełdzie, która nie posiada pełnego wsparcia, to nadal możesz skorzystać z platformy rozliczkryptowaluty.pl. Twórcy platformy przygotowali specjalny szablon arkusza kalkulacyjnego, który umożliwi import niestandardowych transakcji do systemu.
Na platformie, oprócz płatnych pakietów, znajduje się także plan Darmowy, który pozwoli wypróbować Ci możliwości platformy całkowicie za darmo i przetworzyć aż 20 transakcji.

Dodatkowo, dla społeczności Krypto-Narodu przewidziana jest specjalna zniżka na dowolny pakiet. Przy użyciu kodu KRYPTONARÓD10 otrzymasz 10% rabatu.