Czym jest analiza on-chain?

Analiza on-chain jest pojęciem stosunkowo nowym w świecie kryptowalut, a sama analiza zdobyła popularność na hossie 2020/2021 dzięki serwisom takim jak Glassnode. Czy jednak ta analiza jest i jak ją przeprowadzać. Na drugą część pytania nie ma dobrej odpowiedzi. Każdy ma swoje podejście i swoje wskaźniki, które śledzi. 

A sama analiza on-chain? Jak wiemy Bitcoin i większość kryptowalut pracuje w oparciu o technologię blockchain. Dane przechowywane są w łańcuchu blockchain i co najważniejsze są to dane publiczne i ogólnie dostępne (poza małymi wyjątkami). Bloki zawierają transakcje (kto, komu, ile) i każdy może analizować całą historię transakcji. Na bazie analizy tych transakcji powstały pewne serwisy, który agregują te dane, tworzą wskaźniki i ułatwiają ich analizę. Wszakże chodzi tutaj o nic innego jak zebranie, przetworzenie i przedstawienie tych danych w takiej czy innej formie.

Wskaźników powstało wiele, a jednym w pierwszych było śledzenie ruchów dużych portfeli sieci Bitcoin, czyli tzw. adresów wielorybów Bitcoina. Ich ruchy mogły sugerować rynkowi co się będzie działa, albo w co grają “grubasy”. W międzyczasie powstało mnóstwo wskaźników, które mogą przyprawić nową osobę o ból głowy.

Należy jednak pamiętać, że rynek to żywi ludzi, a żadna analiza nie daje gwarancji sukcesu. A emocje powodują, że czasami wskaźniki działają jak samospełniająca się przepowiednia. Trzeba mieć to na uwadze, biorąc się za analizę danych on-chain. 

W tej sekcji znajdziesz przydatne linki oraz treści związane z analizą on-chain. Sekcja powstała we współpracy z najlepiej znającym temat w polskim środowisku kryptowalut i techhnologii blockchain – IT Tech’em oraz inspirowana postem K.O Kryptowaluty.

Wskaźniki on-chain:

Net Unrealized Profit or Loss (NUPL) – NUPL bierze pod uwagę różnicę między niezrealizowanym zyskiem a stratą, aby pomóc Ci zrozumieć, czy rynek jako całość jest z zyskiem czy stratą. (Niezrealizowane zyski lub straty odnoszą się do zysku lub straty, którą posiadacz osiągnąłby, gdyby sprzedał swoje udziały po cenie rynkowej).

Market Value to Realized Value (MVRV) – MVRV pokazuje średni zysk lub stratę wszystkich posiadaczy BTC w oparciu o cenę, kiedy każda jednostka ostatnio się poruszała.

Funding Rates – to okresowe kwoty aktywów płacone pomiędzy krótkimi i długimi pozycjami traderów, którzy posiadają pozycje na kontraktach bezterminowych.

Open Interest –  łączna liczba nierozliczonych kontraktów na instrumenty pochodne, takich jak opcje czy futures, które nie zostały rozliczone na dane aktywo. Open interest śledzi każdą otwartą pozycję w danym kontrakcie, a nie śledzi całkowitego wolumenu obrotu tym kontraktem, co może również obejmować netting lub zamykanie pozycji.

Spent Output Profit Ratio (SOPR) – Wskaźnik ten zapewnia wgląd w makro nastroje rynkowe, rentowność i straty poniesione w określonym przedziale czasowym. Odzwierciedla on stopień zrealizowanego zysku dla wszystkich monet poruszających się po dej sieci. SOPR jest mierzony poprzez rozważenie tylko monet poruszonych w danej skali czasowej (dziennej, godzinowej itp.), i wzięcie pod uwagę stosunku pomiędzy wartością fiat w czasie tworzenia UTXO, a wartością fiat, kiedy UTXO jest wydawane.

Exchange Flows – wskaźnik mierzący ilość monet lub tokenów wchodzących na giełdę i wychodzących z giełdy.

Network Value to Transactions (NVT) Ratio – definiuje się jako stosunek kapitalizacji rynku podzielony przez wolumen transakcji w danym oknie.

Bitcoin Days Destroyed – jest miarą wielkości transakcji w Bitcoinie. Aby zorientować się w ruchu ekonomicznym Bitcoina, konieczne jest zbadanie wolumenu dziennych transakcji. I właśnie to robi Bitcoin Days Destroyed lub BDD. Jest to niemal dokładna jednostka miary, która wyraża całkowity wolumen transakcji dokonywanych w ciągu dnia.

Przydatne strony:


Całkowicie darmowy serwis (bez rejestracji). Na stronie znajdują się głównie indykatory wskazujące cykle BTC takie jak: NUPL, RHODL, MVRV Z-Score, Liczbę aktywnych adresów i wiele innych




Serwis z danymi on-chain (wykresy 1D i analizy QuickTake zweryfikowanych autorów dostępne za darmo po rejestracji konta). Przepływy giełdowe, rezerwy, przepływy na/z portfeli górników i wiele innych. Najważniejsze wykresy zebrał IT Tech w jednym miejscu



Całkowicie darmowy serwis (bez rejestracji). Na stronie znajdują się głównie indykatory wskazujące cykle BTC takie jak: NUPL, RHODL, MVRV Z-Score, Liczbę aktywnych adresów i wiele innych

Platforma z bardzo dużą ilością danych, możliwość porównywania protokołów i wiele innych


Popularny agregator danych giełdowych, forex, krypto i wiele innych.

Artemis


Transakcje dzienne, dzienne wykorzystanie, opłaty TVL, Smart Contract Data, aktywność deweloperów


Najpopularniejszy agregator danych on-chain. Większość narzędzi płatne.


Dashboardy tworzone przez użytkowników, dostępne bezpłatnie.


Harmonogram odblokowania tokenów

Pełna lista kont na Twitterze do obserwowania:

Kliknij w ikonkę, aby zobaczyć listę.

Na tej liście znajdziesz profile, które warto obserwować w tym temacie. Możesz dodać tę listę do obserwowanych.

Materiały edukacyjne:

Kliknij na wybrany film, aby go obejrzeć. Są także playlisty, w których zgromadzona jest cała wiedza danego autora na wybrany temat.

Polecane konta na YT: