W tej sekcji znajdziesz filmy oraz treści dotyczące podatków od kryptowalut. Jeśli nie znajdziesz wśród poniższych treści tego czego szukasz, przejdź do sekcji “pomoc”, znajdziesz tam odnośnik do naszej grupy na telegramie, gdzie staramy się udzielić odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące świata kryptowalut i technologii blockchain.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE PODATKÓW OD KRYPTOWALUT:

 1. Q – Czy  w ogóle kryptowaluty są legalne?

   

  A –  Tak oczywiście, że są legalne, w przeciwnym wypadku nie obowiązywał by podatek od zysku z nich. W tej kwestii nie ma cienia wątpliwości.

 2. Q –  Jakie są ogólne zasady opodatkowania od stycznia 2019 roku?

  A – W przypadku transakcji kryptowalutowych podatek płacony jest od dochodu (różnica między kwotą przychodów a kosztem jej uzyskania). Przychód powstaje wtedy kiedy dokonujemy wymiany danej kryptowaluty na środek płatniczy (fiat), towar, usługę lub inne zobowiązania w tym alimenty.
  Transakcje krypto-krypto natomiast nie podlegają ani opodatkowaniu ani potrzeby ich zgłaszania w PIT.
  Kwota podatku to 19%. Transakcje krypto należy wpisać w specjalnej rubryce waluty wirtualne w PIT-38 i dostarczyć do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia każdego roku za rok poprzedni.

 3. Q – Co to jest podatek PCC?


  A
  – Podatek od czynności cywilno-prawnych, dotyczy wszystkich transakcji i wynosi 1% od każdej z nich. Na szczęście od 13 lipca 2018 roku podatek został zniesiony bezterminowo i nie musimy się już nim martwić.

 4. QCzy jeśli mieszkam w Polsce to czy muszę się rozliczać z zagranicznych giełd?


  A
  – Nie ma to znaczenia, jeśli jest się rezydentem podatkowym w Polsce należy wykazać wszystkie transakcje krypto-fiat.

 5. QGiełda zawiesiła działalność lub upadła, czy muszę rozliczyć zarobione na niej środki?


  A
  – Wedle przepisów (Podstawa prawna: art. 11 ust. 1 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT) jeśli nie możemy już dysponować tymi środkami nie mamy obowiązku rozliczenia się z nich. Wyjątkiem może być krótkotrwałe zamknięcie giełdy lub przejściowe problemy z wypłatami.

 6. QCzy muszę deklarować wypłaty FIAT z bitomatów?


  A
  – Tak, niezależnie jakiej metody użyjemy (bitomat, karta kredytowa, przelew czy kantor) zawsze obowiązuje ta sama zasada.

 7. QCzy muszę mieć potwierdzenie wpłat/wypłat?


  A
  – Tak, szczególnie ważne są dokumenty potwierdzające zakup kryptowalut. Mogą to być: 
  – wyciągi/paragony
  – historia transakcji z giełdy
  – faktura
  – potwierdzenie z kantoru
  – zrzut ekranu
  – korespondencja mailowa
  – wydruk z kart kredytowych i konta bankowego

 8. QCzy zakup portfela sprzętowego mogę wliczyć w koszty?


  A
  – Nie, możemy rozliczyć tylko koszty nabycia cyfrowych aktywów a jakiekolwiek urządzenie nie może być brane jako koszt.

 9. QCzy podatek 19% jest niezależny od kwoty?


  A
  – Nie, jeśli dochody w danym roku podatkowym przekraczają 1 000 000 złotych wtedy musimy zapłacić 4% więcej od nadwyżki od tej kwoty, to tzw. danina solidarnościowa. 

 10. QCzy zamiana krypto na złoto pozwoli na ominięcie opodatkowania?


  A
  – Nie, kupno złoto za krypto jest traktowane jako wyjście do waluty FIAT, więc w takim wypadku zawsze istnieje obowiązek rozliczenia takiej transakcji. 

 11. QCo mi grozi gdy nie zapłacę podatku od krypto?


  A
  – Jeśli US dopatrzy się nieuregulowania tej kwestii możesz ponieść odpowiedzialność karno-skarbową. Kara taka jest uzależniona od wartości nie zgłoszonych kryptowalut. Im większa kwota tym większa odpowiedzialność. Brak zapłaty podatku może być traktowany jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Granica między wykroczeniem a przestępstwem w 2022 roku wynosi 15 050zł, tzn. że jeśli podatek do zapłacenia jest niższy od tej kwoty to jest to wykroczenie, jeśli jest wyższy to jest to przestępstwo. Wykroczenie karane jest zazwyczaj grzywną, za przestępstwo grozi nawet pozbawienie wolności.

NAJPOPULARNIEJSZE FILMY O PODATKACH:

POZOSTAŁE PLAYLISTY I FILMY O PODATKACH: