4 Trendy, którym warto się przyglądać w nadchodzącej Hossie
Historycznie, największe zwroty można było uzyska z inwestycji w projekty nowopowstałe oraz łapiące się w nowe trendy. Stare altcoiny istniejące kilka cyklów (np. Litecoin) nie grzeją ulicy, która napędza największe wzrosty. Dlatego warto przyglądać się nowym trendom które powoli zyskują zainteresowanie, dzięki czemu będziemy mogli dostrzec ciekawy projekt przed wybuchem jego popularności.
1. Blockchain Gaming (P&E)
Trend play2earn jest z nami już dłuższą chwilę. Moim zdaniem większość modeli P2E miało jeden problem – z gier korzystali głownie inwestorzy/osoby zainteresowane kryptowalutami po to, aby zarobić. Nie sposób nie zauważyć, że większość dotychczas stworzonych na blockchainie gier była dość prymitywna i bardziej niż najnowsze tytuły AAA przypominały gry przeglądarkowe modne 10 lat temu. Uważam, że zwycięskie okażą się te projekty, które będą przede wszystkim dobrymi grami. Kluczowe jest, aby głównym bodźcem do wydania pieniędzy była nie chęć zarobku, a chęć uzyskania przedmiotu w ulubionej grze. Dlatego też trend play&earn wydaj się być lepszym rozwiązaniem.
Docelowo gra nie powinna wiele różnić się od najpopularniejszych w tym momencie gier takich jak CS:GO czy LoL. Problemem aktualnych projektów jest wysoka bariera wejścia – często, aby grać w grę trzeba podłączyć metamaska, posiadać ETH, a to dla ludzi nieobeznanych z tematem kryptowalut może być kłopotliwe. Warto więc zwrócić uwagę czy projekt ułatwia wejście nowym graczom np. poprzez nakładkę sprawiającą, że mimo iż pod spodem transakcje dzieją się na blockchainie to z poziomu użytkownika przypomina to marketplace rodem ze Steama. Jeśli jakiś projekt rozwiąże te wszystkie problemy z pewnością da sporo zarobić, dlatego też warto się za takim w przyszłej hossie rozglądać.
2. AI – sztuczna inteligencja + blockchain. Mieszanka wybuchowa?
30 listopada 2022 roku to dzień, który odcisnął ogromne piętno w historii rozwoju AI. To właśnie wtedy oficjalnie udostępniony został dla użytkowników ChatGPT – zaawansowany modeli językowy, który potrafi generować tekst o wysokiej jakości i różnorodności. Sposobu jego działania nie trzeba chyba tłumaczyć. Zdecydowanie jest to rewolucja na skalę światową. ChatGPT pokazał ludzkości na jak zaawansowanym poziomie działa aktualnie sztuczna inteligencja. Jak wiemy rynki mają tendencję do zakochiwania się w nowych technologiach, a rynek kryptowalut tylko to uwypukla.
Nie trzeba było długo czekać, aby na fali popularności sztucznej inteligencji zaczęły pojawiać się pierwsze pomysły na jej zastosowanie w branży krypto. Ai może być wykorzystane na wiele sposobów. Warto jednak, analizując projekty zwrócić uwagę na to czy faktycznie użycie AI ma sens. Stworzenie dobrze działającego algorytmu sztucznej inteligencji to ogromne koszty związane z pozyskaniem danych, na których algorytm może się uczyć, ale także opłacenie programistów, którzy te dane odpowiednio przygotują, a następnie stworzą sam algorytm. AI może podzielić los NFT, gdzie bardzo dużo projektów chcąc podpiąć się pod trend nie patrzyło na użyteczność, a jedynie chęć pochwalenia się, że są na czasie i też mają swoje NFT. Pamiętajcie o tym – analizując projekty zwróćcie szczególną uwagę na to, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście ma realne zastosowanie do problemu, który ma rozwiązywać.
3. DEX, Real Yield
Upadek FTX spowodował wzrost zainteresowania DEX’ami, czyli zdecentralizowanymi giełdami. W przeciwieństwie do zcentralizowanych rozwiązań są one przejrzyste, możemy sprawdzić, ile giełda faktycznie ma pieniędzy oraz przyjrzeć się innym parametrom. Jednocześnie warto pamiętać, że DEX’y są podatne na błędy w smart contractach, a także łatwiej na nich popełnić jakiś błąd, jeśli jest się niedoświadczonym użytkownikiem. Z trendem DEX powiązany jest trend Real Yield, czyli wypłacania realnych zysków protokołu użytkownikom, a nie jak w większości projektów kryptowalutowych wypłacania własnych tokenów wydrukowanych z powietrza.
Przykładowym projektem łączącym te dwa trendy jest GMX którego analizę możecie znaleźć na naszej stronie – (https://krypto-narod.gitbook.io/analizy-kryptowalut/). Inny ostatnio popularny projekt z tego trendu to GNS, jednak żaden z nich nie musi okazać się zwycięzcą, dlatego warto również przyglądać się innym DEX’om. Trend ten jako jeden z niewielu opiera się na faktycznym zastosowaniu i zyskach protokołów, ponadto nic nie wskazuje na to, abyśmy kiedyś przestali potrzebować zdecentralizowanych giełd.
4. LSD – Liquid Staking Derivatives
Aktualnie, aby standardowo zarabiać na stakingu Ethereum potrzebujemy 32 eth, ponadto są one zablokowane do czasu wejścia Shanghai update, który jest już za rogiem. Rozwiązaniem tych problemów są protokoły LSD, które łączą ETH wielu osób. W ten sposób protokoły takie jak Lido umożliwiają posiadaczom ETH staking bez konieczności uruchamiania validator node’a. Protokoły zarabiają z pobieranych prowizji z nagród od stakingu.
Kolejnym aspektem LSD jest to, że po zastakowaniu ETH otrzymujemy instrument pochodny w przypadku LIDO nazywa się on stETH. Token jest po prostu odpowiednikiem tego, ile mamy zastakowanych Etherów. Tak jak w systemie waluty złotej, banknot był odpowiednikiem tego, ile mamy złota. Tyle, że smart contract nie może dodrukować banknotów (tutaj stETH) bez otrzymania zastawu w złocie (ETH).
Tokeny LSD można wykorzystać przykładowo do lewaru – pożyczyć ETH pod zastaw stETH, zamienić ETH na stETH, i tak w kółko. Oczywiście wiąże się to z dużym ryzykiem, ale nie jest to nic diabolicznego. Zwykła dźwignia występująca wszędzie na rynku.
Wiodące protokoły z tego trendu to:
- Lido
- Rocket Pool
- Frax
Inwestycyjnie warto przyjrzeć się tokenom które na tym trendzie zyskają. Wyżej wymienione protokoły będą walczyć o płynność swoich tokenów LSD w parze do ETH. Walka będzie odbywała się na Curve oraz Balancer, przez co tokeny takie jak (CVX) Convex Finance i (AURA) Aura Finance służące do przekupywania posiadaczy odpowiednio CRV i BAL do głosowania na przydzielenie dodatkowych nagród konkretnym parom płynności, mogą zyskać na tym trendzie.