Słowem wstępu:

Świat kryptowalut daje nam ogromną niezależność i odporność na cenzurę, ale jednocześnie wraz z tą wolnością idzie ogromna odpowiedzialność za własne czyny. Sieci blockchain nie pozwalają (w przeciwieństwie do systemu tradycyjnej bankowości) na cofanie transakcji, a więc prawie każdy błąd jest nieodwracalny. Kryptowaluty przechowujemy na portfela, a więc wybór portfela jest tutaj sprawą kluczową i jedną z najważniejszych decyzji jaką musi podjąć każdy nowy adept tego świata.

Podział portfeli:
Portfele w świecie kryptowalut dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: portfele sprzętowe jako fizyczne urządzenia (np. Ledger Nano czy Trezor) a także portfele software’owe, które są po prostu oprogramowaniem instalowanym na naszym urządzeniu (wtyczka do przeglądarki, program na komputer PC/MAC lub aplikacja na telefon komórkowy). Każdy z portfeli przechowuje nasz klucz prywatny dzięki, któremu możemy dokonywać transakcji, a dodatkowo zapewnia nam możliwość wykonywania tych transakcji na różnych sieciach kryptowalut. 

Dlatego właśnie wybór portfela jest tak kluczową sprawą, aby zapewnić sobie jednocześnie zarówno komfort użytkowania jak i odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. 

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę, weź sobie do serca kilka zasad, które są kluczowe w tym świecie. Błąd może bardzo wiele kosztować.

  •  portfele należy pobiera tylko z oficjalnej strony producenta lub ze sprawdzonych źródeł (uważaj na oszustwa i fałszywe wersje)
  • zalecane jest używanie portfeli o otwartym kodzie (ang. open source)
  • stosuj wiele portfeli, nie skupiaj się na używaniu jednego portfela do wszystkiego
  • upewnij się, że twoje urządzenie ma odpowiednią ochronę antywirusową
  • regularnie aktualizuj oprogramowanie i aplikacje
  • w przypadku większej ilości środków, którymi nie obracasz stosuj portfele sprzętowe
  • zawsze wykonuj kopie zapasowe swojego seeda (12/24 słowa). Kopie trzymaj w bezpiecznym miejscu
  • jeżeli zapala ci się czerwona lampka to powstrzymaj się od dalszego działaniu i upewnij czy wszystko jest ok (mądry Polak przed szkodą)
Gdy już zapoznałeś się z zadami, możesz obejrzeć poniższy materiał wprowadzający w tematykę portfeli do kryptowalut.

Najnowsze produkcje:

Ledger Nano + Android:

Playlisty i filmy na temat portfeli kryptowalutowych: