Słowem wstępu:

Świat kryptowalut daje nam ogromną niezależność i odporność na cenzurę, ale jednocześnie wraz z tą wolnością idzie ogromna odpowiedzialność za własne czyny. Sieci blockchain nie pozwalają (w przeciwieństwie do systemu tradycyjnej bankowości) na cofanie transakcji, a więc prawie każdy błąd jest nieodwracalny. Kryptowaluty przechowujemy na portfela, a więc wybór portfela jest tutaj sprawą kluczową i jedną z najważniejszych decyzji jaką musi podjąć każdy nowy adept tego świata.

Podział portfeli:

Portfele w świecie kryptowalut dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: portfele sprzętowe jako fizyczne urządzenia (np. Ledger Nano czy Trezor) a także portfele software’owe, które są po prostu oprogramowaniem instalowanym na naszym urządzeniu (wtyczka do przeglądarki, program na komputer PC/MAC lub aplikacja na telefon komórkowy). Każdy z portfeli przechowuje nasz klucz prywatny dzięki, któremu możemy dokonywać transakcji, a dodatkowo zapewnia nam możliwość wykonywania tych transakcji na różnych sieciach kryptowalut. 

Dlatego właśnie wybór portfela jest tak kluczową sprawą, aby zapewnić sobie jednocześnie zarówno komfort użytkowania jak i odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. 

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę, weź sobie do serca kilka zasad, które są kluczowe w tym świecie. Błąd może bardzo wiele kosztować.

Gdy już zapoznałeś się z zasadami, możesz obejrzeć poniższe materiały wprowadzający w tematykę portfeli do kryptowalut.sa

ARTYKUŁ OD popek1990.eth

Trezor Model T - warto?

Jeśli myślisz o zakupie Trezora, zachęcamy do przeczytania obszernej analizy i porównania go z innymi portfelami sprzętowymi.

Portfele software'owe:

Exodus

Posiada automatyczną integrację z portfelami Trezor, a także wbudowaną wymianę krypto-krypto (uwaga na opłaty).

MetaMask

Najpopularniejszy portfel działający jako wtyczka do przeglądarki. Obsługuje sieć Ethereum oraz wszystkie tokeny, ale także Binance Chain. Można zintegrować z portfelami sprzętowymi z serii Ledger Nano w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Idealne narzędzie do integracją z giełdami zdecentralizowanymi typu Uniswap. Posiada także wersje na iOS i Androida.

Electrum

Jeden z podstawowych portfeli dla Bitcoina. Posiada także wersje dla Bitcoin SV, Litecoina i innych. Zdecydowania dla zaawansowanych użytkowników, ze względu na mnogość funkcji. Można zintegrować z portfelem sprzętowym.

Keplr

Najlepszy portfel do ekosystemu Cosmos.

Crypto.com DeFi Wallet

Portfel kryptowalutowy (niecustodialny) od firmy Crypto.com, występuje w wersji na komputery oraz urządzenia mobilne.

Portfele hardware'owe:

Ledger

Najpopularniejszy portfel sprzętowy do kryptowalut.

Ledger Live

Program do inicjalizacji i obsługi portfeli z serii Ledger Nano.

Trezor

Konkurencja Ledgera. Idealna integracja z portfelem programowym Exodus. Produkowany przez firmę z Czech.

SafePal

Portfel przeznaczony do telefonów komórkowych.

Przydatne strony:

Chainlist

Ułatwia dodawanie różnych sieci do Metamaska

Mnemonic Code Converter

Strona dzięki, które możesz generować portfele papierowe, klucze prywatne, przeprowadzać testy. Rekomendowane użycie w trybie offline.

WhaleStats

Śledzenie i analiza top 100 portfeli "grubasów"

Playlista:

Ledger Nano + Android:

Najnowsze produkcje:

Playlisty i filmy na temat portfeli kryptowalutowych: