KRYPTOWALUTY JAK ZACZĄĆ?

ROZDZIAŁ III:
OSZUSTWA NA RYNKU KRYPTOWALUT
I
JAK SIĘ PRZED NIMI CHRONIĆ?

WSTĘP

Wszędzie tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, a w szczególności bardzo duże pieniądze, wszędzie tam pojawiają się nieuczciwi ludzi i oszuści. Nie inaczej jest na rynku kryptowalut. Gdy już wiesz czym są kryptowaluty i wiesz jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami, przyszedł czas na poznanie ciemnej strony kryptowalut, czyli scamów i oszustw tego rynku. W tym rozdziale zapoznamy Cię z najpopularniejszymi typami oszustw i powiemy Ci jak się przed nimi uchronić. 

DOBRE PRAKTYKI

NAJPOPULARNIEJSZE OSZUSTWA

A teraz przejdźmy do najpopularniejszy rodzajów oszustw. Jest ich bardzo wiele, a oszuści co chwilę wymyślają nowe metody okradania członków społeczności kryptowalut. Największą bronią przeciwko nim jest właśnie edukacja i świadomość zagrożenia z ich strony.

  • Fałszywi doradcy inwestycyjni – gdy tylko zaczniesz działać w świecie kryptowalut i gdy tylko Twój profil pojawi się na radarze, zaczniesz dostawać cudowne oferty inwestycyjne (wystarczy, że dasz jakiś post na forum publicznym i boty Cię namierzą). Oferty są cudowne, nawet kilka % dziennie. Oczywiście każda z nich jest oszustwem. 
 
  • Phishing i fałszywe strony – phising jest próbą wykradzenia Twoich danych logowania (do banku, do konta e-mail, na stronę internetową, do giełdy kryptowalut, itp.) poprzez stworzenie fałszywej wersji popularnej strony internetowej, która jest identyczna z oryginałem. Musisz na to uważać! Dobrą praktyką jest zapisanie sobie w zakładkach poprawnej wersji strony. Zawsze też sprawdzaj domenę, na którą się logujesz!
 
  • Fałszywe e-maile – znane jako spam. Z czasem zaczniesz dostawać e-maile najróżniejszej treści. Rodzajów jest wiele. Możesz dostać prośbę o weryfikację Twojego portfela Meta Mask, albo informację od firmy Ripple od airdropie, czy też e-maila o tym, że Elon Musk szuka pracowników SpaceX i za niewielką opłatą możesz złożyć swoje CV. To wszystko oszustwo. Takie e-maile natychmiast powinny wylądować w koszu, a ich nadawcy powinni zostać przez Ciebie zablokowani.
 
  • Podszywanie się pod znane osoby – kolejna plaga w mediach społecznościowych. Oszuści tworzą fałszywe konta znanych osób, które tworzą coś w sieci. Może napotkać fałszywego Kamil z kanału Encyklopedia Kryptowalut, fałszywego Rafał Zaorskiego, czy nawet samego premiera Morawieckiego, ba nawet królową Elżbietę II, która notabene już dawno nie żyje. Wszystkie te osoby mają dwa wspólne mianowniki. Po pierwsze są oszustami, a po drugie będą oferować Ci cudowne inwestycje lub prosić o powierzenie swoich środków. Postępuj podobnie jak w przypadku fałszywy e-maila i od razu blokuj. ŻADEN TWÓRCA NIGDY SAM DO CIEBIE NIE NAPISZE! 
 
  • Nieuczciwe projekty, piramidy finansowe, scamy – wiele projektów, a nawet większość z nich, jest po prostu jednym z rodzajów oszustwa. Oszustw może być wiele od zwykłych scamów zaczynając, poprzez piramidy finansowe, aż po nieuczciwe projekty, które są po prostu skokiem na kasę (ang. cash grab). Każda Twoja decyzja inwestycyjna powinna być poparta własną analizą. Szczególną uwagę zwróć na sprawdzenie zespołu projekty. Być może twórcy tego projektu robią kolejny już rewolucyjny projekt zmieniający świata.
 
  • Fałszywe reklamy stron i portfeli – jeżeli używasz wyszukiwarki Google, to często wyszukująć treści możesz trafić na reklamy. Zwykle są one na samym początku listy wyszukiwań. W bardzo wielu przypadkach są to po prostu oszustwa typu phishing. Dobrą praktyką jest zmiana wyszukiwarki na inną, np. DuckDuckGo czy Brave Search. Zmiana samej przeglądarki nie jest konieczna.
 
  • Podszywanie się pod twórców projektów w mediach społecznościowych – oszustwo szczególnie popularne na mediach takich jak Facebook, Discord i Telegram. Oszuści tworzą fałszywe profile pracowników giełd i w momencie, gdy poprosisz o pomoc napiszą do Ciebie i zaoferują pomoc, za którym kryje się oszustwa. Pamiętaj o jednej zasadzie. Zespół giełdy/projektu NIGDY SAM DO CIEBIE NIE NAPISZE! Musisz odezwać się pierwszy! 
 
  • Podszywanie się pod organa ścigania – czyli słynne oszustwo na policjanta. Być może spotkałeś się z takimi fałszywymi e-mailami lub też wiadomościami na mediach społecznościowych. Możesz nawet dostać wiadomość od Dyrektora Policji (a każdy wie, że w jednostce policji rządzi komendant). Zasada jest prosta. Organa ścigania nigdy nie będą się z Tobą komentować za pomocą e-maili (chyba, że miałeś już z nimi kontakt osobisty i tak się umówiłeś, gdyż jesteś np. świadkiem w sprawie). Blokuj takich oszustów natychmiast!

     

Podszywanie się pod twórców na Twitterze (X'ie)

Nagminnym i bardzo niebezpiecznym procederem na platformie X (kiedyś Twitter) jest podszywanie się pod znane osoby, ale także profile projektów i ich twórców i promowanie wszelkiego rodzaju scamów i fałszywych stron. Jest to praktyka niebezpieczna, na którą nabiera się wiele osób.

Należy pamiętać, że na platformie X każdy użytkownik posiada unikalny identyfikator konta (ten po @), które jest unikalny dla całej platformy i dla danego konta. Dodatkowo jest też nazwa użytkownika i tutaj występuje już dowolność i nawet kilka konto może mieć tę samą nazwę. Na tym właśnie bazują oszuści. A dodatkowo użytkownicy ułatwiają im pracę, gdyż nie sprawdzają co jest po @. 

Więcej informacji znajdziecie w tej krótkiej instrukcji

W świecie kryptowalut, tak jak na drodze powinieneś stosować zasadę ograniczonego zaufania. Lepiej stracisz trochę czasu i trzy razy coś sprawdzić, niż raz stracić pieniądze. Dlatego też powinieneś być bardzo ostrożny.

Weź sobie do serca nasze ostrzeżenia. Dołącz do grupy społeczności Krypto-Narodu (linki znajdziesz na naszej stronie) i w razie wątpliwości po prostu pytaj. Naucz się na pamięć rodzajów oszustw i przekaż je osobom, które mają mniejsze doświadczenie od Ciebie.

Możesz też regularnie sprawdzać nasze media społecznościowe, a w szczególności serię Scam Alert na kanale Mike Satoshi. 

Bądź mądry przed szkodą i miej świadomość, że oszuści nie zasypują gruszek w popiele i wymyślają coraz to nowe metody oszustw! Powodzenia!