KRYPTOWALUTY JAK ZACZĄĆ?

ROZDZIAŁ II:
JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z KRYPTOWALUTAMI?

Jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami?

Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę i/lub uczył się czegoś nowego. Z punktu widzenia naszego doświadczenia wiemy, że to co teraz wydaje nam się banalnie proste, kiedyś sprawiało nam wiele trudności i musieliśmy często spędzić wiele godzin, aby zrozumieć co autor miał na myśli. Dokładnie tak samo jest z kryptowalutami. W tym rozdziale przedstawię Wam jak, moim zdaniem, najlepiej podejść do tego tematu z punktu widzenia osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę. Przedstawię Wam kilka zasad, którymi warto się kierować. 

Przede wszystkim daj sobie czas

Wszystko czym się zajmujemy na poważnie wymaga od nas czasu. Ten czas jest oczywiście zależny od naszej zdolności przyswajania wiedzy i pojmowania nowych zagadnień, oraz od tego jak bardzo chcemy się w danej dziedzinie specjalizować. Tak samo jest z kryptowalutami, a więc od razu na początku mówię Wam, że jeżeli nie macie czasu, to nie bierzcie się za ten świat na poważnie. 

Na początek niech będą to dwa tygodnie. Czas ten możecie poświęcić na zdobywanie podstawowej wiedzy na temat bitcoina i kryptowalut z różnych źródeł. Najlepszym źródłem jest na chwilę obecną Twitter, jednak może on stanowić spore wyzwanie, szczególnie dla osób początkujących. W pierwszej chwili możemy mieć wrażenie, że panuje tam jeden wielki chaos. 

Drugim źródłem są oczywiście filmy w tematyce krypto na portalu YouTube. Znajdziecie tam treści zarówno dla osób początkujących (w postaci prostych tutoriali) jak i temat dla osób bardzo zaawansowanych. Dla każdego coś miłego. Linki to materiałów tematycznych znajdziecie na naszej stronie w sekcji EDUKACJA.

Kolejnym miejsce są wszelkiego rodzaju grupy na takich mediach jak Telegram czy Discord. Możecie tam wejść w interakcję z innymi uczestnikami tego świata, porozmawiać, zadać pytanie i pozyskać wiedzę. Uważajcie! Pomimo moderacji, grupy roją się od wszelkiego rodzaju oszustów, którzy natychmiast zaoferują Wam cudowne inwestycje dające zarobić bez żadnego wysiłku. TO WSZYSTKO OSZUSTWO! 

W mediach społecznościowych panuje jednak złota zasada: Twórca/YouTuber/Bloger z Twittera nigdy nie napisze do Ciebie pierwszy i nie zaoferuje cudownej inwestycji i możliwości łatwego pomnożenia kapitału. Jeżeli widzisz, że pisze do Ciebie Phil Konieczny, Mike Satoshi czy też CEO jakiejś giełdy to wiedz, że jest to oszustwo. 

Twoje doświadczenie życiowe może pomóc

Do tego świata wchodzi wiele różnych osób, z różnych branż. Jeżeli jesteś programistą, matematykiem czy też ogólnie mówiąc osobą techniczną, to dużo łatwiej będzie przyswoić Ci terminy takie jak kryptografia klucza asymetrycznego, funkcja skrótu, czy też nietrwała strata. To nie znaczy, że jeżeli jesteś po filologii polskiej nie możesz zacząć swojej przygody. Nie zniechęcaj się! Ten świat jest dla każdego. 

Świat od zawsze był tak zbudowany, że jedne osoby szybciej przyswajają wiedzę, a inne wolniej. Najważniejsza jednak jest konsekwencja i dążenie do celu nie patrząc na przeciwności losu czy chwilowe porażki. Nie bądź osobą, która poddaje się przy pierwszym niepowodzeniu! 

Weryfikuj informacje

Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z ludźmi mamy też do czynienia z ludzką interpretacją rzeczywistości. Znany to doskonale z tradycyjnych mediów i wiemy, jak wiele fałszywych informacji tam się pojawia. Jeżeli zauważysz jakąś przełomową informację, która może mocno wpłynąć na Twój portfel, to zanim podejmiesz działanie, postaraj się poszukać potwierdzenia ten informacji. 

Niestety w świecie kryptowalut, a w szczególności na portalu Twitter, istnieje bardzo wiele profili, które po prostu chcą wzbudzić emocje, publikują informacje kluczowe, które bardzo często okazują się fałszywe. Takie profile należy jak najszybciej zablokować, aby nie mieszały nam w głowie. 

Czasami jednak musimy zaryzykować, gdyż nie jesteśmy w stanie dotrzeć do “prawdy”. Ważne jest, aby ryzyko było świadome. Grając pod niesprawdzoną informację, możemy zarówno bardzo dużo zyskać, jak i  bardzo dużo stracić. Róbmy jednak to świadomie, akceptując ryzyko straty. 

Nikomu z internecie nie powierzaj swoich pieniędzy

Gdy trafiasz to kryptowalutowych grup w mediach takich jaki Discord czy Telegram od razu stajesz się potencjalnym celem wszelkiej maści oszustów. Zapewne słyszałeś o tym, ile setek tysięcy % w ciągu wielu dały zarobić bitcoin, ethereum czy inne kryptowaluty. Wiele osób wchodzi do świata kryptowalut, gdyż właśnie słyszało o tych rekordowych zarobkach. Nie słyszało jednak o tym, że zarobić wielkie sumy udało się garstce osób, w większości tym, gdyż byli w bitcoinie na samym początku i po prostu zapomnieli o tym. A po latach odnaleźli swoje stary dyski i komputery, gdy okazało się, że BTC warty jest dziesiątki tysięcy dolarów. Zdecydowana większość, nawet jeżeli zarabia, to nie są to sumy zmieniające znacząco życie.

Na tej chciwości właśnie bazują wszelkiego rodzaju oszuści. Każda nowa osoba jest dla nich potencjalnym źródłem zarobku. Piszą do niej przedstawiając się jako eksperci i omamiają ją wizją szybkiego pomnożenia kapitału. Bardzo często podają historyczne wyniki głównych kryptowalut jako przykład na poparcie swoich tez. A są to po prostu zwykli oszuści. 

Wchodząc na różne grupy, musisz mieć świadomość iż takie osoby też się tam znajdują. Są wszędzie: na Twitterze, Instagramie, Facebooku, Telegramie, Discordzie, Reddicie. WSZĘDZIE!  

Na nich właśnie musisz szczególnie uważać. 

Pamiętaj o tym, że nie ma darmowych obiadów i nikt nie ma cudownej i niezawodnej metody na zarabiania. Nie tylko w świecie kryptowalut, ale także na rynku tradycyjnym. W większości przypadków, aby zarobić bardzo duże pieniądze, musisz zainwestować duże pieniądze. Im bardziej chce pomnożyć swój majątek, tym większe ryzyko musisz podjąć. Oczywiście, zdarzają się na rynku kryptowalut cudowne strzały i perełki zwane gemami, ale należy to traktować jak los na loterii. 

Pamiętaj jedno – nikomu nie powierzaj swoich środków po inwestycje. Nikomu nie dawaj dostępu do swojego portfelu. Nikomu nie przekazuj danych do logowania do swojego konta na giełdzie. Nie tylko możesz stracić wszystkie środki, ale także możesz nieświadomie zostać przestępcą i któregoś dnia mogą zapukać do Ciebie panowie w niebieskich mundurach.

Jeżeli masz wątpliwości to pytaj ludzi. Możesz także napisać to nas, do naszego działu pomocy. Szybko zweryfikujemy i damy Ci znać. Najpierw myśl, później działaj. Mądry Polak przed szkodą, a nie po! 

Wiem, że nic nie wiem

czyli uczymy się całe życie, a im więcej wiemy, tym mniej wiemy, a przynajmniej możemy odnieść takie wrażenie. Dotyczy to tak na prawdę każdej dziedziny życia. Na początku, gdy tylko zaczniemy zdobywać wiedzę, temat wydaje nam się ekstremalnie trudny. Z czasem zaczyna przychodzić pewność siebie i niektórym wydaje się, że pozjadali wszystkie rozumy. Dopiero później dowiadujemy się, że jeszcze długa droga przed nami. Opisuje to efekt Dunning’a-Kruger’a prezentowany na poniższym rysunku.

Tak samo jest w świecie kryptowalut. Ja, piszący ten tekst, jestem w tym świecie już 6 lat, a ciągle uczę się nowych rzeczy i pogłębiam swoją wiedzę. To coś całkowicie normalnego. Zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego.

To co powinieneś zrozumieć to to, że są tak na prawdę dwie ścieżki Twojego rozwoju. Możesz wybrać specjalizację, albo wiedzę ogólną. Chodzi o to, że albo zajmujesz się kryptowalutami ogólnie i zdobywasz ogólną wiedzę, jesteś na bieżąco z tym co się na rynku dzieje, śledzisz wiele projektów, albo stajesz się specjalistą w jednej lub kilku dziedzinach. Świat kryptowalut jest zbyt duży i jedna osoba nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego. Nawet jeden prężnie działający ekosystem wprowadza tyle zmian, że sporym wyzwaniem jest bycie na bieżąco z nimi. Jest to coś całkowicie normalnego. Swoją drogę wybierz Ty!. 

Oczywiście, na początku praktycznie każdy idzie w wiedzę ogólną, aby potem ewentualnie wybrać to, co mu najbardziej pasuje i co go najbardziej kręci. 

Ryzyko jest zawsze

Wydaje się to oczywiste, a jednak wiele osób tego nie rozumie. Ryzyko jest zawsze, chociaż często go nie widzimy. Zawsze i w każdej dziedzinie dotyczącej inwestycji. W świecie kryptowalut możesz stracić środki na wiele sposobów: utracisz klucze, twój komputer zostanie zainfekowany i haker Cię okradnie, zainwestujesz w scam, projekt w który wierzyłeś przestanie działać, giełda na której masz swoje pieniądze upadnie. Znamy wiele takich historii. 

Pamiętaj o tym. Ryzyko jest zawsze! Im mniej środków masz i im więcej chcesz zarobić tym większe ryzyko musisz podjąć. Niektórzy ludzie oczywiście mają czasami szczęście, ale czy warto liczyć na cud?

Inwestuj tylko tyle ile jesteś gotów stracić – być może słyszałeś ten zwrot. Być może wydaje Ci się on bezsensowny, gdyż nie inwestujemy po to, aby tracić. To prawda. A jednak każdy inwestor ma inwestycje udane i inwestycje, o których wolałby zapomnieć. Nigdy nie inwestuj pieniędzy z kredytu czy pożyczki. Nikt nie pozwól, abyś naruszył swój budżet przeznaczony na życie codziennie. Kryptowaluty nie wybaczają, a rynek ma zawsze rację – to TY jesteś w błędzie. 

Jeżeli już masz inwestować to najlepiej środki nadwyżkowe, ewentualnie te, które przeznaczać na zachcianki lub rozrywkę. 

Jesteś swoim własnym bankiem

Opowiemy o tym szerzej w sekcji PORTFELE, ale pamiętaj o jednym. Kryptowaluty to nie system bankowy. Blockchain błędów nie wybacza. Utrata kluczy prywatnych (lub przekazanie ich komuś w sieci) to utrata środków. Jeżeli wyślesz komuś błędny przelew, to w większości przypadków już nie odzyskasz środków. Tutaj nie ma cofania transakcji. Nie ma banku, do którego możesz zadzwoń i poprosić o poprawienie Twojego błędu. 

Uważaj więc, abyś nie dołączył do smutnego grona osób, które przez własną niefrasobliwość straciło spore środki. Zapamiętaj trzy terminy: silne hasła, kopie zapasowe oraz dwustopniowa weryfikacja.