Adres w świecie kryptowalut jest po prostu ciągiem znaków, które reprezentuje nasze konto. Stosując analogię do świata bankowego, możemy powiedzieć, że adres jest naszym numerem konta, który jest unikalny i przypisany tylko do nas. Należy jednak pamiętać i kilku sprawach, które są kluczowe przy używaniu adresów. Albowiem błąd i wysłanie środków na zły adres, w 99.999% jest równoznaczne z ich utratą.
Wszystkie adresy w sieci Bitcoin istnieją od samego początku! Jak to możliwe? Pamiętajmy o tym jak generujemy klucz prywatny. Robimy to losowo, pamiętając o tym, że jest 2^256 kluczy prywatnych, a więc prawdopodobieństwo trafienia na klucz prywatny innej osoby jest właściwie zerowe. Jednak wszystkie adresy tak jakby istnieją w sieci, dlatego popełniając błąd w adresie możemy wysłać środki na portfel, do którego nikt (jeszcze) nie ma dostępu.
Różne sieci używają różnego rodzaju adresów, a co gorsze różne sieci mogą używać tego samego formatu adresów. Na myśl przychodzi tutaj sieć Ethereum oraz jej sieci pochodne, takie jak BNB Chain, Polygon, Optimism, Arbitrum, ale także taka sieć jak VeChain. Jeżeli wysyłamy środki na portfel własny, albo drugiego użytkownika to zasadniczo problemu nie ma. Użytkownik posiada dostęp do klucza prywatnego i w najgorszy wypadku doda sobie obsługę danej sieci (np. w portfelu Meta Mask). Tutaj należy pochwalić sieć Tron (TRX był kiedyś tokenem na sieci Ethereum, a sama sieć Tron jest hard forkiem tej sieci), która zmieniła format po oddzieleniu się od Ethereum. Dzięki temu nie ma pomyłek przy wysyłce.
Dużo gorzej jest w momencie gdy wysyłamy środki na giełdę. Jeżeli użyjemy sieci, która nie jest obsługiwana przez daną giełdę to te środki po prostu stracimy (jest to jasno opisane w regulaminie giełdy). Ewentualnie będziemy musieli czekać, aż giełda (w przyszłości) doda obsługę danej sieci. Trzecią ewentualnością jest usługa odzyskiwania tokenów z nieobsługiwane sieci, za odpowiednią opłatą (zwykle kilkadziesiąt dolarów).
Sama sieć Bitcoin posiada kilka rodzajów adresów. Mamy adres zaczynające się od 1, od 3 i od bc1_. Problem ten rzadko przyciąga uwagę użytkowników, gdyż większość giełd i portfeli obsługuje najnowszy format adresów (bc1_), ale są takie giełdy, które uznają adresy z początkiem bc1_ jako niepoprawne adresy sieci Bitcoin. Szerzej problem ten został omówiony w tym materiale.