KRYPTOWALUTY JAK ZACZĄĆ?

ROZDZIAŁ VIII:
KRYPTOWALUTY, TOKENY, STABLECOINY & NFT

Wstęp

Kryptowaluta, token, stablecoin i NFT tworzą kluczowe elementy w ekosystemie blockchaina i zdecentralizowanych finansów. Kryptowaluty, często nazywane “coinami”, są cyfrowymi walutami służącymi do transakcji. Tokeny mogą reprezentować różne wartości i prawa, stablecoiny dążą do utrzymania stabilnej wartości, a NFT, oparte na standardach takich jak ERC-721, zapewniają unikalność cyfrowej własności. Te różne formy cyfrowych aktywów łączą się, tworząc złożony rynek, który wpływa na sposób, w jaki przechowujemy wartość i wyrażamy własność.

Kryptowaluta

To cyfrowy środki płatniczy, który używa kryptografii do zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Kryptowaluty są zdecentralizowane i działają w technologii blockchain. Bitcoin i Ethereum to dwie najbardziej znane kryptowaluty. Kryptowaluta działa we własnej sieci blockchain (jedna sieć to jedna kryptowaluta) i jest ona tzw. walutą natywną co oznacza że wszystkie opłaty na danym blockchainie są wykonywane w tej właśnie walucie (na sieci Ethereum jest to Ether, na sieci Bitcoin jest to BTC)

Token

Tokeny to rodzaj kryptowaluty, który jest bardziej specyficzny. Zamiast istnieć jako niezależne waluty są one tworzone na już istniejących blockchainach, takich jak Ethereum. Tokeny mogą reprezentować różne rzeczy – od udziałów w przedsiębiorstwie po dostęp, spekulacje czy dostęp do usług lub innych funkcjonalności. Tokeny są zazwyczaj wydawane przez projekty ICO (Initial Coin Offering), IEO (Initial Exchange Offering) lub IDO (Initia DEX Offering). Warto zauważyć że opłaty na powiązane z tokenami sa wykonywane zawsze przez natywną walutę na której jest stworzony dany token.

Stablecoin

To specjalny typ kryptowaluty, który jest zaprojektowany tak, aby jego wartość była stabilna. Stablecoiny są zazwyczaj powiązane z innymi aktywami, takimi jak dolary amerykańskie (USDT, USDC) złoto lub inne aktywa, aby utrzymać stałą jego wartość.

NFT

(Non-Fungible Token) NFT: To specjalny typ tokenów kryptowalutowych, które są unikalne i nie można ich zastąpić innym tokenem o tej samej wartości. W przeciwieństwie do typowych kryptowalut, takich jak Bitcoin, gdzie każda jednostka jest taka sama i może być wymieniana na inną, NFTs są unikalne. Najpopularniejszym zastosowaniem NFT jest cyfrowa sztuka, ale mogą one również reprezentować własność dowolnego unikalnego przedmiotu lub aktywa. Standard ERC-721 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych standardów dla NFT, określającym interfejs dla niematerialnych tokenów. Dzięki temu standardowi, NFT można łatwo przenosić między różnymi aplikacjami, takimi jak giełdy czy portfele, zachowując jednocześnie ich unikalność i autentyczność.

Podsumowanie

Ekosystem kryptowalut, tokenów, stablecoinów i NFT to złożona i fascynująca przestrzeń, która nadal się rozwija. W podsumowaniu należ wspomnieć o jednym z najbardziej specyficznych tokenów, mowa tu o standardzie ERC-1155, wprowadza on bowiem dodatkową elastyczność i możliwości, pozwalając na  tworzenie zarówno fungible (zamiennych), jak i non-fungible (niezamiennych) tokenów w ramach tego samego kontraktu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie bardziej złożonych systemów własności i interakcji, co otwiera drzwi do nowych zastosowań i modeli biznesowych. W miarę jak technologia blockchain będzie się rozwijała, możemy spodziewać się dalszej ewolucji i innowacji, które z pewnością wpłyną na sposób, w jaki rozumiemy i wykorzystujemy cyfrowe aktywa.

ROZDZIAŁ VIII:
KRYPTOWALUTY, TOKENY,
STABLECOINY & NFT