9 kwietnia 2023 Piotr Sobiecki

ImmutableX

#imx #immutablex #nftImmutable X pozycjonuje się jako pierwsze rozwiązanie skalowania drugiej warstwy dla NFT na Ethereum. Blockchain Immutable X eliminuje ograniczenia Ethereum, takie jak niska skalowalność, mała dostępność przez wysokie opłaty, brak płynności oraz doświadczenia programistyczne. Zamiast tego użytkownicy korzystają z natychmiastowego handlu i ogromnej skalowalności, jednocześnie ciesząc się zerowymi opłatami za gaz, mintowanie i handel NFT bez narażania bezpieczeństwa użytkownika i ich aktywów. Immutable X jest zbudowany na technologii zk – rollupaów STARK.

Dzięki tej technologii użytkownicy będą mogli na masową skalę tworzyć i dystrybuować aktywa, takie jak tokeny ERC-20 i ERC-721. Chris Clay, dyrektor gry Gods Unchained, projektu już opartego na Immutable X, stwierdził, że Immutable X pozwala Gods Unchained zaimplementować nowy meta-system, który wcześniej był niemożliwy. W ten sposób Immutable X ma na celu stworzenie światowej klasy platformy zarówno dla użytkowników, jak i programistów. Firma Immutable X została założona przez Jamesa Fergusona, przedsiębiorcę z listy Forbes 30 Under 30, który wcześniej kierował zespołem programistycznym w wartej miliard dolarów firmie eCommerce, oraz jego brata Robbiego Fergusona, stypendystę Thiel i przedsiębiorcę z listy Forbes 30 Under 30.Zespół składa się z ponad 100 członków z różnych środowisk, takich jak blockchain, FAANG, finanse, fintech i doradztwo w zakresie zarządzania. W 2018 r. wystartowali z rundą finansowania aby zebrać 15 milionów dolarów w serii A we wrześniu 2019 r.

Inwestorzy którzy włączyli się w inwestowanie ImmutableX, to między innymi Coinbase, Naspers, Nirvana Capital, Apex Capital Partners, Continue Capital i Galaxy Digital.Immutable X czerpie korzyści z bycia jednym z pierwszych rozwiązań warstwy drugiej, które wykorzystują zk-rollupy i koncentrują się wyłącznie na NFT. Ponieważ zk-rollupy zyskują na znaczeniu jako rozwiązanie skalujące, projekt znajduje się w czołówce rozwoju ekosystemu Ethereum. Immutable X ma duże szanse stać się domyślnym „łańcuchem bloków NFT” w przyszłości, pod warunkiem, że obiecaną prędkość transakcji przekraczającą 9 000 tps można osiągnąć.Kluczowym elementem do spełnienia tej obietnicy jest warstwa abstrakcji API.

Dzięki interfejsom API REST każda interakcja związana z NFT, taka jak minting, handel i transfer, jest prostym wywołaniem interfejsu API w Immutable X. Firma przewiduje, że będzie to kluczowy element przyciągania nowych graczy oraz znanych firm zajmujących się grami i treściami w tej przestrzeni.Co więcej, użytkownicy nie będą musieli przełączać sieci podczas podłączania swoich portfeli. Protokół zapewnia również warstwę pośrednią zwaną „Link”, która umożliwia korzystanie z portfela obsługującego NFT i umożliwia Immutable X obsługę ekosystemu rynku stron trzecich bez ryzyka związanego z bezpieczeństwem.

Dzięki wspólnej globalnej księdze zamówień ułatwiającej płynność protokołu, tworzenie marketplaców NFT na Immutable X nie wymaga żadnego zaplecza. W konsekwencji rozwiązania marketplace innych firm mogą współistnieć z natywnym rynkiem protokołu. Protokół przewiduje również obniżenie barier wejścia dla twórców treści oraz programistów.Immutable X to blockchain drugiej warstwy z zerowymi opłatami za gaz, w którym operatorzy mogą ustalać własne opłaty transakcyjne. W przeciwieństwie do innych rozwiązań skalujących Ethereum, atak 51% na Immutable X jest niewykonalny, ponieważ nie jest to scentralizowany łańcuch boczny, ale korzysta z odziedziczenia natywnego bezpieczeństwa łańcucha bloków Ethereum. Immutable X korzysta z zk-rollupów, co oznacza, że ​​aktywa są przedmiotem obrotu w łańcuchu bloków drugiej warstwy, ale dowód ważności transakcji jest przechowywany w łańcuchu bloków warstwy pierwszej, w tym przypadku Ethereum.

Immutable X używa dowodów STARK, ponieważ, w przeciwieństwie do SNARK, są one zabezpieczone post-kwantowo i pomimo wyższych kosztów zapewniają większe bezpieczeństwo użytkownika.Immutable X zdecydował się pozostać na Ethereum jako rozwiązanie pierwszej warstwy, ponieważ zespół uważa, że ​​Ethereum najlepiej reprezentuje filozofię pozbawionego zaufania, zdecentralizowanego posiadania aktywów. Według słów zespołu, Ethereum zawsze przedkładało centralizację nad krótkoterminowe ulepszenia skalowalności, mimo że cierpi na problematyczne skoki opłat za gaz i przeciążenie sieci, pozostając tym samym głównym blockchainem, na którym można budować projekty NFT.

immutable marketpalce​


1. Informacje podstawowe

● Rok powstania – 2018

● Blockchain – 2 warstwa ETH POS

● White Paper – https://support.immutable.com/hc/en-us/articles/4405227590799

​● Mapa drogowa – b/d

● Audit – https://www.certik.com/projects/immutable-x?utm_source=CMC&utm_campaign=AuditByCertiKLink

● Program Bug Bounty – b/d

● Praca – https://jobs.lever.co/immutable?utm_source=twitter&utm_medium=bio

2. Tokenomia IMX to natywny token użytkowy protokołu ERC-20. Trzy podstawowe przypadki użycia tokena to opłaty, staking i governance. 20% opłat za protokół jest płatne w IMX, a użytkownicy mogą stakować IMX, aby otrzymać proporcjonalną część z opłat sieciowych. Posiadacze tokenów mogą również głosować nad propozycjami zarządzania, trzymając IMX. Całkowita podaż IMX wynosi dwa miliardy, zgodnie z następującą dystrybucją tokenów:

  • Rozwój ekosystemu – 51,74%: nagrody dla użytkowników, dotacje dla deweloperów, zapewnienie płynności, cele marketingowe.
  • Rozwój projektu – 25%
  • Sprzedaż prywatna – 14,26%: roczny clif, comiesięczne odblokowanie przez dwa lata.
  • Sprzedaż publiczna – 5%: sześciomiesięczne odblokowanie.
  • Fundacja – 4%: inicjatywy związane z rozwojem ekosystemu, takie jak zapewnienie płynności, roczny clif, comiesięczne odblokowanie przez cztery lata.

● Maksymalna ilość tokenów – 2,000,000,000

● Ilość tokenów w obiegu – 235,284,001

● Łączna ilość tokenów – 2,000,000,000​​

3. Portfele● Portfel przeglądarkowy – Metamask , GameStop

● Portfel mobilny – Metamask , GameStop

● Portfel desktopowy –b/d

● Portfele sprzętowe – Ledger,IMX to token na ERC-20 więc jest obsługiwany przez każdy portfel pozwalający wpisać token po kontrakcie.​​

4. Social Media / Marketing

● Strona główna – https://www.immutable.com/

● Twitter – https://twitter.com/Immutable

● Telegram – https://t.me/immutablex

● Discord – https://discord.com/invite/TUa8a9A

● Medium – https://immutablex.medium.com/

​● Youtube – b/d

● Linkedin –https://www.linkedin.com/company/immutable-1/

​● Reddit – https://www.reddit.com/r/ImmutableX/

● GitHub – https://github.com/immutable

● Forum projektu- https://www.immutable.com/blog

● Facebook – b/d

● Meetup – b/d

● Instagram – https://www.instagram.com/lifeatimmutable/

5. Ekosystem / Ekonomia

● Natywny Token – IMX

● Stablecoin – USDC

● Eksplorator – Etherscan, https://immutascan.io/

● Bridge – b/d

● NFT marketplace/Mint NFT – https://market.immutable.com/,

● Peer-to-Peer market -b/d

● Giełdy CEX – Binance, FTX, Coinbase, Gate.io, Huobi, Kraken, ByBit

● Giełdy DEX – b/d

● DEFI – b/d

● Aplikacje DApps/DAO/Agregatory – b/d
● Launchpad /IDO – b/d

● Domeny – b/d

● Tutoriale /Dev – https://docs.x.immutable.com/docs/welcome

● Gry – b/d

● Oprocentowanie Stake – b/d

● Sklep – b/d​

6. Team

● Cały Team – https://www.linkedin.com/company/immutable-1/people/

7. Ceny


● ATH – 9,52 usd (26-11-2021)

● ATL – 0,64 usd (14-06-2022)

● Aktualna cena – 1,12 usd (12-08-2022)

● Miejsce w Market Capie – #160 (12-08-2022)


8. Podsumowanie

● Immutable X to rozwiązanie skalowania drugiej warstwy dla NFT

● Immutable X eliminuje ograniczenia Ethereum, takie jak niska skalowalność, mała dostępność przez wysokie opłaty, brak płynności oraz doświadczenia programistyczne

● Immutable X jest zbudowany na technologii zk – rollupaów STARK.

● Gry oparte na Immutable X m.in. Gods Unchained , Illuvium

● Inwestorzy którzy włączyli się w inwestowanie ImmutableX, to między innymi Coinbase, Naspers, Nirvana Capital, Apex Capital Partners, Continue Capital i Galaxy Digital.