18 czerwca 2023 Piotr Sobiecki

Synthetix Network PROTOCOL

Synthetix to zdecentralizowany protokół finansowy (DeFi), który zapewnia bezpośrednią ekspozycję na szeroką gamę aktywów kryptograficznych i niekryptograficznych. Protokół opiera się na blockchainie Ethereum (ETH) i oferuje użytkownikom dostęp do wysoce płynnych aktywów syntetycznych. Syntetyczne aktywa są cyfrowymi odpowiednikami instrumentów pochodnych. Odzwierciedlają bazowe aktywa i pozwalają na nich zarabiać bez konieczności bezpośredniego przechowywania tych aktywów.

Platforma ma na celu poszerzenie przestrzeni kryptowalutowej poprzez wprowadzenie aktywów innych niż znanych z sieci blockchain, zapewniając dostęp do całego rynku finansowego.

Sieć Synthetix została uruchomiona we wrześniu 2017 roku przez Kaina Warwicka pod nazwą Haven (HAV). Mniej więcej rok później firma zmieniła nazwę na Synthetix.

Synthetix to zdecentralizowana giełda (DEX) i platforma dla aktywów syntetycznych. Protokół został zaprojektowany w taki sposób, aby udostępniał użytkownikom podstawowe zasoby za pośrednictwem syntetyków, bez konieczności posiadania bazowego zasobu.

Platforma pozwala użytkownikom na autonomiczny handel i wymianę syntetyków. Posiada również pulę stawek, w której posiadacze mogą stakować swoje tokeny SNX i są nagradzani częścią opłat transakcyjnych na giełdzie Synthetix.

Platforma śledzi aktywa bazowe za pomocą protokołów inteligentnego dostarczania cen kontraktów zwanych wyroczniami. Synthetix pozwala użytkownikom bezproblemowo handlować syntetykami, bez problemów z płynnością/poślizgiem. Eliminuje również potrzebę pośredników.

Tokeny SNX są używane jako zabezpieczenie dla wybijanych aktywów syntetycznych. Oznacza to, że za każdym razem, gdy wydawane są syntetyki, tokeny SNX są blokowane w inteligentnym kontrakcie.

Od czasu uruchomienia, protokół przeszedł na sieć L2 Optimism, aby zmniejszyć opłaty za gaz w sieci i zmniejszyć opóźnienia Oracle.

Token SNX jest zgodny ze standardem Ethereum ERC20. Sieć Synthetix jest zabezpieczona poprzez konsensus proof-of-stake (PoS). Posiadacze Synthetix stakują swoje SNX dzięki czemu otrzymują nagrody.

Użytkownicy SNX otrzymują dwa rodzaje nagród. Po pierwsze, otrzymują nagrody za stakowanie SNX, które są tworzone przez inflacyjną politykę pieniężną. Po drugie, istnieją nagrody giełdowe Synth, które są denominowane w sUSD i generowane przez wszystkie transakcje Synth w ramach transakcji typu peer-to-contract.

Poniżej link ze statystykami handlu:

https://grafana.synthetix.io/d/pjPJZ6x7z/synthetix-system-stats?orgId=1&kiosk=full


1. Informacje podstawowe

 • Rok powstania – 2017
 • Blockchain – b/d 
 • Mapa drogowa  – b/d

2. Tokenomia

Na etapach rundy seed i sprzedaży tokenów Synthetix sprzedał ponad 60 milionów tokenów i był w stanie zebrać 30 milionów dolarów. Z łącznej liczby 100 000 000 monet wyemitowanych podczas ICO 20% zostało przydzielone zespołowi i doradcom, 3% na nagrody i zachęty marketingowe, 5% na zachęty do partnerstwa, a 12% na fundację.

SNX stopniowo obniża inflację o 1,25% tygodniowo i osiągnie końcową inflację na poziomie 2,5% w ujęciu rocznym 6 września 2023 r.

 • zasobu w obiegu –  230 129 456
 • łączne zapasy – 284 397 260
 • maksymalne zasoby – 284 397 260

3. Portfele

 • Portfel przeglądarkowy – Metamask, CoinbaseWallet , Tally
 • Portfel mobilny – 1 Każdy który obsługuje wpisanie SNX po numerze kontraktu po sieciach obsługiwanych)
 • Portfel desktopowy – jak wyżej 1
 • Portfele sprzętowe – Ledger , Trezor

4. Social Media / Marketing

5. Ekosystem / Ekonomia

6. Team

Kain Warwick jest założycielem Synthetix i dyrektorem niewykonawczym w sieci detalicznej blueshyft. Przed założeniem Synthetix Warwick pracował nad kilkoma innymi projektami kryptowalutowymi. Założył także Pouncer, serwis aukcyjny.

Peter McKean, dyrektor generalny projektu, ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania. Wcześniej pracował jako programista w ICL Fujitsu.

Jordan Momtazi, COO Synthetix, to strateg biznesowy, analityk rynku i lider sprzedaży z kilkuletnim doświadczeniem w blockchain, kryptowalutach, płatnościach cyfrowych i systemach e-commerce.

Justin J. Moses, CTO, był byłym dyrektorem inżynierii w MongoDB i zastępcą kierownika praktyki inżynierskiej w Lab49. Był także współzałożycielem Pouncer.

7. Ceny

 • ATH – 28,53 usd (14-02-2021)
 • ATL – 0,03 usd (01-06-2019)
 • Aktualna cena – 3,11 usd (25-07-2022)
 • Miejsce w Market Capie – #71 (25-07-2022)

8. Podsumowanie

 • Ekspozyca na szeroką gamę aktywów kryptograficznych i niekryptograficznych
 • Poszerzenie przestrzeni kryptowalutowej poprzez wprowadzenie aktywów innych niż znanych z sieci blockchain, zapewniając dostęp do całego rynku finansowego.
 • Zdecentralizowana giełda (DEX) i platforma dla aktywów syntetycznych.